نیاز کلیدی به خدمات پشتیبانی نرم افزاری

در قسمت اول یک ویژگی از خواص نرم افزارهای خارجی بررسی شد و در جمع بندی نیازهای کلیدی یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات لیست شد در این قسمت به بررسی ویژگی دیگری از نرم افزارهای خارجی پرداخته و یکی از نیازهای کلیدی را بحث می شود:

آنچه که در نگاه کوتاه از نرم افزارهای خارجی معرفی شده در سطح اینترنت می توان دید مبتنی بودن این نرم افزارها بر وب است در واقع این نرم افزارها جدا از بحث استفاده در شبکه یک سازمان از قابلیت نصب بروی وب یا اینترنت را دارند و کاربر از هر نقطه ای در جهان قابلیت دسترسی به داده ها

 

 

و اطلاعات تجهیزات و نقشه ها و غیره را دارد و محدودیت مکانی وجود ندارد.کاملا”‌واضح است که استراتژی آینده نگرانه ای در این نرم افزارها دیده شده است البته از توسعه دنیای انفورماتیک در جهان نباید غافل شد!

 

امروزه اگر قرار است نرم افزاری خریداری شود نگاه استفاده کننده و خریدار نباید محدود به نیاز امروزش باشد باید به ۵ الی ۱۰ سال آینده نظر داشت، مبتنی بودن یک نرم افزار نت بر وب شاید نیاز امروز کارخانجات ایران نباشد اما ۵ سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا مجدد باید نرم افزاری دیگر خرید؟ آیا باید در نرم افزار از شرکت ارائه دهنده درخواست تغییرات کنیم؟ آیا پایه گذاری برنامه نویسی نرم افزار پیش بینی چنان روزی را کرده است؟

فاصله های کوتاه پیشرفتهای انفورماتیک را در دنیا تصور کنید ! اینترنت در حال و آینده نزدیک حرف اول را می زند امروز شاید خود اینترنت کم کم دارد به یک ابزار همیشگی و بایدی تبدیل می شود و فاصله زیر بنای سخت افزاری و نرم افزاری در کارخانجات ما نسبت به جهانیان چقدر است؟ در جهان امروزه مبحث وب ۲ طرح شده است و با سرعت بالائی در حال رشد است هنوز قدمش به دامنه نرم افزارهای صنعتی و کاربردی سازمانها باز نشده است اما دیر یا زود که بهتر است بگوییم زود ؛ شاهد آن در عرصه صنایع خواهیم بود. شما در کارخانه و اتاق کار خویش مشکلات نگهداری و تعمیر تجهیزات کارخانه و Western union money transfer مدیریت فعالیتهای نگهداری و تعمیرات را با مشاوران و همکاران جهانی خویش حل خواهید کرد و در لحظه با شما در تماس هستند و اطلاعات و داده های تجزیه و تحلیل شما مستقیما” در اختیار همه می تواند باشد ! و تجربیات شما در هر لحظه در اختیار دامنه جهانی قرار خواهد گرفت دیگر مفاهیم کارخانه داری و شکل کسب و کار تغییر خواهد کرد به قول الوین تافلر مبتنی بر دانش خواهد شد.

شاید یک کارخانه دار با خویش بیندیشد نیازی به اینترنت نداشته ایم و نخواهیم داشت اما حتما”‌این کارخانه دار در کشوری زندگی می کند که جزو تجارت جهانی نیست ! ندای تجارت جهانی سالهاست در کنار گوش ما شنیده می شود اوایل زمزمه بود و حال بلندتر و واضح تر شنیده می شود به زودی ( کمتر ۱۰ ماه دیگر) قیمت نفت کاهش خواهد یافت و درآمدهای نفتی کشور کم می شود همه می دانیم نمی توانیم برای همیشه بر نفت تکیه کنیم و دروازه ی تجارت جهانی را اگر خودمان باز نکنیم بازش خواهند کرد و آن وقت ریسکش بیشتر است! حال تصور کنیم ۴ سال دیگر در جهان باز کسب و کار قرار گرفته ایم و هنوز دیدگاه های کارخانه داری ما مبتنی بر بهره وری سنتی و استعماری کارگری است!! از هم اکنون با تمامی مدیران امروزی باید خداحافظی کرد.

اگر جهان امروز افرادی هم چون دکتر دمینگ ، جوران ، ‌دراکر ، پیتر سنگه و مایکل هرمر را مطرح کرده است به خاطر آن بوده است که ۲۰ سال دیگر را برنامه ریزی دارند و حال در اینجا چه اتفاق می افتد برای چند سال دیگر ، چگونه می اندیشیم!؟

 

بیندیشیم و فعلا” بگذریم …

یک نیاز مبرم و مهم هر نرم افزار نتی خدمات و پشتیبانی نرم افزار مذکور است ، قرار نیست مبانی مهندسی نرم افزار را بدانیم ولیکن شرکت ارائه دهنده نرم افزار نیاز است پشتیبانی کامل از عملکرد نرم افزار را ارائه دهد ، خطا و به اصطلاح باگ در هر نرم افزاری امکان وجود را دارد! چرا ؟ چون نرم افزارهای نوشته شده (بخصوص ایرانی) مبتنی بر سیستم ضد خطا ( پوکایوکه ) نمی باشد و تمامی حالات خرابی و خطادهی در هنگام تولید نرم افزار صددرصد رعایت نشده است! شاید نام و اصطلاح پوکاپوکه را فقط در فرآیندهای ساخت و تولید کارخانجات شنیده باشید ولی این ابزار در هر فرآیند تولید قابلیت استفاده دارد هر چند که تولید یک نرم افزار باشد.

حال بعد از خرید و استفاده کوتاه مدت از نرم افزار پشتیبانی محتوی عملکردی آن چه می شود؟

اپراتور استفاده کننده از نرم افزار بر اثر نصب و حذف برنامه های دیگر روی سیستم مذکور اشتباها” برخی فایل ها و نیازهای سیستم نرم افزار نت را از بین برده یا تخریب می کند!

نگاه مدیر نت یا کارخانه به نرم افزار چیست؟ آیا بدنیال آن هستید که نرم افزار نیازهای کاری شما را برآورده کند!؟

یکی از اشتباهاتی که اکثر مدیران کارخانجات و یا مدیران نگهداری و تعمیرات در انتخاب نرم افزارهای نت دارند این است که می خواهند کارهای جاری اشان را مبتنی بر نرم افزار و سیستم کامپیوتری کنند! و اشتباه بزرگ تر از سمت شرکت های ارائه نرم افزارها اتفاق می افتد که می خواهند با برنامه نویسی نرم افزارها پاسخگو نیازهای این دسته از مدیران باشند! و این واقعه ای است که در اکثر نرم افزارهای نت داخلی افتاده است.

یک سوال چرا برای صنایع تولیدی مشابه مدیران نت در خصوص یک نرم افزار نت نظرات متفاوت ارائه می دهند؟ چون نرم افزار را مبتنی بر سیستم جاری و مورد علاقه ای که خودشان تدوین کرده اند ، می خواهند و هر چه آن نرم افزار با علایق و سلایق طراح سیستم نت فعلی انطباق داشته باشد رضایت و نمره قبولی بیشتری کسب می کند.

این دیدگاه اشتباه است!

در هنگام استفاده از انفورماتیک استراتژی های استقرار فرآیند های شما متحول می شود و رمز موفقیت مدیریت استراتژیک استقرار انفورماتیک در سازمان پذیرش همین نکته است که فرایندهای کاری باید تحول پیدا کند و سیستم های گذشته تغییر خواهند کرد.پس باید نگرش را عوض کنیم نرم افزار نت سیستم در گردش کار های نگهداری وتعمیرات را باید تغییر دهد و بهره ور سازد و اگر این اتفاق نیافتد و فقط سیستم گردش کار جاری را از حالت کاغذی خارج کند شما نرم افزار مدیریت سیستم نگهداری و تعمیراتCMMS  ندارید.

حال باید دید شرکت ارائه دهنده نرم افزار چگونه با این موضوع برخورد کرده است ! چون این دیدگاه پشتوانه خدمات پشتیبانی مناسب و صحیح آنها خواهد بود.

در بند های قرارداد خرید نرم افزار نت سازمان توجه به پشتیبانی بلند مدت بیش از ۵ سال از نرم افزار داشته باشید و بخواهید تغییرات سیستم نرم افزار همیشه بروزداری شود و خطاها و باگ های احتمالی نرم افزار (که گاها” برخی از آنها بعد از مدتها استفاده و کامل شدن بانک های اطلاعاتی و امکان استفاده از تمامی جوانب نرم افزار پیش می آیند) بر طرف و بازنگری شود و از همه مهتر از ارائه دهنده نرم افزار بخواهید بلوچارت فرایند کاری سیستم نگهداری و تعیرمات نرم افزار را به شما ارائه دهد و آن را با نوع صنعت خویش و پراکندگی تجهیزات سازمان بسنجید و امکان پذیر بودن استقرار آن را پیش بینی کنید.

در قسمت بعد به بررسی دیگر ویژگی های نرم افزارهای نت خارجی و نیاز کلیدی دیگر نرم افزارهای نت خواهیم پرداخت.

 


1 پاسخ
  1. mohamamd tavakkoli
    mohamamd tavakkoli گفته:

    سلام دوست عزیز

    بنده شاغل در شرکتی هستم که میخواهند یک نرم افزار CMMS خارجی بخرند. میتونی یه راهنمایی کنی که چطور نرم افزاری بخریم؟ پیشنهاد خودت چیه؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.