مدیریت دارائی سازمان EAM

اصطلاح مدیریت دارایی سازمان برای تمیز دادن Enterprise asset management  EAM و CMMS مطرح شد. یکپارچه سازی انبار داده ها و کلاس های دارایی در سازمانهای بزرگ که دارای بخشهای کاری زیادی هستند در EAM مطرح شد.

تا این زمان شرکتها مجبور بودند برای هر دسته از خدمات خود CMMS های جداگانه تهیه کنند. به عنوان مثال یک شرکت چند ملیتی که دارایی ۱۰ نوع خدمات و امکانات بود می بایست ۱۰ نوع CMMS را در سازمان خود پیاده سازی می کرد که این مساله استانداردسازی فرآیندها، پیش بینی لوازم یدکی موردنیاز، نامگذاری، کدینگ و یکپارچه سازی و تعامل با سیستم های حسابداری ودیگر سیستم های شرکت را دچار مشکل می¬نمود.
در اوایل سال ۲۰۰۰ اینترنت به عنوان یک ابزار موثر برای به اشتراک گذاشتن داده ها در سراسر یک سازمان مطرح شد و این باعث یک دگرگونی در کسب و کار سازمانها گردید و آنها را مجبور به بازنویسی نرم افزارهای خود نمود. فروشندگان CMMS به سرعت به این تغییر واکنش نشان داده و چشم انداز خود را تغییر دادند و سعی در تطبیق خود با تکنولوژی روز داشتند به همین منظور نرم افزارهای خود را از کامپیوترهای رایج به شبکه های محلی و سپس به حالت تحت وب درآوردند.
با تغییرات بوجود آمده بیشتر فروشنده¬گان CMMS به سرعت به فروشنده¬گان EAM بدل شدند، به طوری که شما هرگز نمی¬توانید یک دوره خاص را مشخص کنید که بتوانید در آن فرآیند تغییر ماهیت فروشندگان را بررسی کنید.
سیستم مدیریت دارایی ها که EAMخوانده می شود در واقع مدیریت بهینه کل چرخه باهدف دستیابی به حداکثر ارزش مورد انتظاراز دارایی های فیزیکی در یک سازمان است .
همانطور که پیش از این اشاره شد عمده دغدغه سازمانها حفظ و سیانت از دارایی های موجود خود است به همین خاطر در اوایل تقریبا با به وجود آمدن کامپیوتر ها تقریبااز اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی سیستمهایی به نام CMMS به عنوان ابزاری جهت مدیریت نگهداری و تعمیرات و ردیابی تجهیزات و درنهایت گزارشات مربوط به آن طراحی گردید اما با گذشت زمان سازمانها دریافتند که تنها بهبود روشهای تعمیراتی نمی تواند بهره وری همچنین بهره برداری که آنها از تجهیزات و داریی های خودانتظار داشتند را برآورد این باورها دقیقا با پیدایش سیستمهای ERP شکل کاملتری به خود گرفت .
در ادامه به بررسی سیستمهای CMMS و ویژگیهای این نوع سیستمها همچنین مشخصات سیستمهای EAM می پردازیم .
بنا به تعریف هرچیزی که سازمان مالک آن بوده و از لحاظ مالی برای سازمان دارای ارزش بوده و میزان ارزش آن به وسیله پول سنجیده شود دارایی اطلاق می گردد . از نقطه نظر مالی دارایی انواع مختلف دارد اما منظور بحث ما دارایی فیزیکی یا دارایی ثابت یا به اصطلاح Fixed Asset می باشد .
همنطور که اشاره شد دارایی ها برای سازمان حائز اهمیت هستند چرا که به عنوان بخش عمده ای از سرمایه آنها محسوب می گردند ازاین رواز دیرباز حفظ و سیانت ازآنها دغدغه اصلی سازمانها بوده است براین منظوردر طول زمان روشهای مختلفی برای ثبت وقایع مرتبط با دارایی ها به وجود آمد سیر تکاملی آن خصوصا از بعد پیدایش کامیوترها روند رو به رشدی داشته است .
مدیریت دارایی ها یک رویکردی کامل و ساخت یافته با هدف برنامه ریزی بلند مدت داریی های سازمان است در حقیقت ابزاری موثر در ارائه ارزشمند مجوعه مزایای دارایی ها محسوب می شود .
این چرخه تمامی اتفاقاتی که از لحظه ایجاد یک دارایی در سازمان تا زمان کنارگذاری آن را نمایش می دهد به شکل زیر توجه کنید :

Enterprise asset management Enterprise asset management

 تفاوت بین یک CMMS و EAM در چیست؟
شما با این کلمات اختصاری بارها و بارها در مقاله¬ ها، سمینارها و تبلیغات متعدد مواجه شده¬اید. در ادامه به بررسی تفاوتهای این دو خواهیم پرداخت.
تفاوت کلیدی بین CMMS و EAM در سابقه طولانی و قابل توجه CMMS نسبت به EAM است و همین باعث بی¬میلی افراد با تجربه در زمینه سیستمهای نگهداری و تعمیرات برای پیاده سازی سیستمهای جدید است. سیستمهای مدیریت نگهداری و تعمیرات کامپیوتری چیزی حدود ۳۰ سال از عمرشان می¬گذرد. اولین نرم افزار CMMS بر روی یک کامپیوتر بزرگ راه اندازی شد و تنها برای شرکتهای خیلی بزرگ با سرمایه های زیاد قابل استفاده بود. در واقع سیستمهای کامپیوتری مدیریت نگهداری و تعمیرات نسخه کامپیوتری شده سیستمهای دستی بودند. اینگونه سیستمها شامل چهار ماژول:
• مدیریت دستور کارها
• نگهداری پیشگیرانه
• کنترل موجودی¬ها
• سوابق تجهیزات
مراحل توسعه CMMS :
از اولین CMMS ها صرفا به عنوان مخازن داده برای چهار ماژول اشاره شده استفاده می¬شد که تنها گزارشات اولیه و نامفهومی را ارائه می-داد. دوران شکوفایی CMMS زمانی بود که کامپیوترهای کوچک متداول شده و به صورت گسترده وارد بازار شدند. در این زمان عرضه کنندگان CMMS به توسعه محصولات خود پرداختند و توابع و امکانات جدیدی را به آنها افزودند همچنین نحوه گزارشگیری¬ها و ورود اطلاعات نیز بهبود یافت. در این زمان استفاده از CMMS ها به یک کامپیوتر کوچک و نهایتا به شبکه های کوچک محدود می¬شد.
در دهه ۲۰۰۰ -۱۹۹۰ میلادی کامپیوترها کوچکتر، سریعتر و ارزانتر شدند. شبکه¬ها و سیستمهای مخابراتی در اندازه¬های بزرگ راه¬اندازی شد. مجموعه این عوامل باعث شد که فروشندگان سیستمهای CMMS ارتقاء و توسعه سیستمهای خود را ادامه داده و در زمینه هایی نظیر افزایش امنیت، اطلاع رسانی و گردش اطلاعات، بودجه بندی، برنامه ریزی، زمان بندی و . . . سیستمهای خود را به روز کنند.

از دوست گرامی آقای مهندس محمدرضا مهرپور برای ارسال این مطلب تشکر میکنم.

اگر خواننده جدید این بلاگ هستید با عضویت در خبرنامه از مطالب جدید با خبر شوید.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.