تیم پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS

تیم پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS

در ادامه مباحث پیاده سازی نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات CMMS قصد داریم در خصوص یکی از چالش های پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS صحبت کنیم. تشکیل تیم پیاده سازی نرم افزار صحبت کنیم. در این مقاله جزئیات نفراتی که باید در تیم پیاده سازی حضور داشته باشند، اهمیت فعالیت های این تیم و نحوه تشکیل جلسات برای انجام کارها را توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتری در این خصوص در دوره آموزش پیاده سازی مدیریت نگهداری و تعمیرات برای شما تهیه شده است.

مهمترین ویژگی اعضای تیم پیگیر بودن و متعهد بودن به اجرای فعالیت های پیاده سازی است. تیم فنی باید زمان و انرژی قابل توجهی را برای جمع آوری و استانداردسازی اطلاعات نت صرف کنند. همچنین افراد این تیم باید به مباحث نگهداری و تعمیرات مانند بحث کدینگ، نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM و فرایندهای نت مسلط باشند.

در ابتدا آموزش های اساسی و مهم نگهداری و تعمیرات به تیم فنی ارائه خواهد شد. پس از این مرحله، تیم پیاده سازی به سراغ جمع آوری و استانداردسازی اطلاعات تجهیزات می‌رود. نتایج این جمع آوری، در مرحله بعد وارد نرم افزار شده و فرایند صدور درخواست و دستور کار آغاز خواهد شد. با ثبت سوابق تجهیزات و خرابی ها، سازمان میتواند گزارشات مختلف در زمینه عملکرد تجهیزات و تیم فنی را از نرم افزار تهیه و تحلیل کند.

1. تیم پیاده سازی نرم افزار از چه کسانی تشکیل میشود؟

در مقاله چالش پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات اشاره کردیم که پیاده سازی نرم افزار CMMS دارای چالش های متعددی است. برای پشت سر گذاشتن این چالش ها باید حتما یک تیم پای کار و  پیگیر داشته باشیم. حتی خیلی مهم نیست که اعضای این تیم از کارشناسان، مدیران یا تکنسین ها باشند. مهم این است به اجرای کار تعهد کافی را داشته و به دنبال انجام آن بروند. علاوه بر آن اعضای این تیم باید مباحث خاصی را از نگهداری و تعمیرات اطلاع داشته و مسلط باشند که میتوانیم این مسائل را با دوره های آموزشی پوشش بدهیم.

قبل از هر چیز ما نیاز به یک دبیر یا رئیس تیم داریم تا به عنوان نماینده تیم، هماهنگی های مربوطه جهت تشکیل جلسات، پیگیری جمع آوری داده ها، تخصیص وظایف و منابع را انجام داده و به اعضای تیم راهنمایی ها و مشاوره های مربوطه را ارائه کند. معمولا این فرد از واحد برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات انتخاب میشود. اگر این فرد از مهندسی صنایع یا مدیریت صنعتی باشد بهتر است، اما در غیر اینصورت لازم است که تجربه کافی در برنامه ریزی مدیریت نگهداری و تعمیرات را داشته باشد.

در رابطه با اعضای تیم، باید در نظر داشته باشیم که بهتر است هرکدام از واحدهای تعمیراتی (برق، مکانیک، تاسیسات، ابزار دقیق و غیره) یک نماینده در این تیم داشته باشند تا با تمرکز روی مستندات تجهیزات به جمع آوری داده ها کمک کنند و با شناختی که از تجهیزات هر بخش دارند، روند استانداردسازی داده های تجهیزات را سریع تر و دقیق تر انجام دهند.

2. پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS چقدر زمان نیاز دارد؟

این نکته را مدنظر داشته باشید که در دوران پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS هر سازمان بنا به شرایط خود (دولتی یا خصوصی بودن، تعداد تجهیزات، فرصت اختصاص داده شده برای جمع آوری داده ها و غیره) باید حداقل ۳ تا ۶ ماه را برای جمع آوری داده و استانداردسازی اطلاعات تجهیزات اختصاص دهد.

از این مدت زمان، ۳ ماه ابتدایی نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی از سمت تیم پیاده سازی است. این افراد حتما باید زمان زیادی را برای جمع آوری داده ها، برگزاری جلسه و تبادل نظر صرف کنند. شاید بهتر است در نظر داشته باشید که در این بازه زمانی یک سوم زمان این تیم باید به این امر اختصاص پیدا کند.

مدیریتی تیم پیاده سازی نرم افزار CMMS

3. نکات راهبردی مدیریت تیم پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS

نکته بعدی اطلاعاتی است که اعضای این تیم باید بدانند. همانطور قبلا گفته شده است، ۳ دوره آموزشی تخصصی در اختیار اعضا قرار میگیرد که شامل فرایندهای نگهداری و تعمیرات ، کدینگ تجهیزات و قطعات یدکی و نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM است. حتما این شناخت نسبت به مباحث گفته شده باید به وجود بیاید تا بتوانند در ادامه موضوعات مختلف را به درستی انجام دهند.

حتما باید اعضا در آموزش ها شرکت کنند و نباید انسجام و یکدستی تیم از نظر اطلاعاتی و آموزشی از بین برود. همینطور شرکت همه اعضا در جلسات جمع آوری داده الزامی است. معمولا ما پیشنهاد میدهیم که اعضای این تیم از واحد های تعمیرات و مهندسی سازمان باشند (منظور مهندسی نگهداری و تعمیرات است، چرا که هر سازمان با توجه به شرایط خود، دارای ساختار متفاوتی است). ما پروژه هایی در حال حاضر داریم که در زمینه جمع آوری داده دچار مشکل هستند. به طور مثال اطلاعات یک واحد جمع آوری شده است، ولی اطلاعات برخی واحدهای دیگر به اتمام نرسیده است.

ما پیشنهاد میکنیم که حتما در جریان پیاده سازی CMMS از یک مشاور در کنار خود استفاده کنید. و حتما پیشنهاد میکنیم که جلسات مرتبط با جمع آوری داده ها به صورت روتین و هفتگی تشکیل بشود تا با بررسی و کار روی داده های جمع آوری شده، پیشنهادات و اصلاحات لازم مشخص شود.

پس از جمع آوری و استانداردسازی داده های مربوط، ما وارد آموزش کار با نرم افزار میشویم. بخش های مختلف نرم افزار CMMS مرحله به مرحله به اعضای تیم آموزش داده میشود تا داده های نهایی، به تدریج وارد نرم افزار شده و بهره برداری از آن به نحو احسن صورت بگیرد.

اینکه طی یک جلسه نرم افزار آموزش داده بشود و مورد بهره برداری قرار بگیرد، مدل مناسبی برای یک CMMS نیست. ما باید در زمان های مختلف، با برنامه ریزی مختلف به اعضای تیم آموزش بدهیم و به تدریج با کار پیوسته و بخش به بخش، به تدریج انتقال اطلاعات انجام بشود.

4. دانلود فیلم تیم پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS

5. دانلود فایل PDF مقاله

6. دانلود فایل صوتی پادکست نگهداری و تعمیرات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.